Võrktehnoloogial põhinev inhalaator lastele

Võrktehnoloogial põhinev inhalaator lastele
  • 30. september 2020
  • Koostööprojektid,
  • Uudis
- Foto: Kidsmed OÜ -

Paljud ettevõtted on saanud alguse just isiklikust vajadusest mõne spetsiifilise toote vastu, mida turul hetkeolukorras ei pakuta või mis ei vasta turul oleva nõudlusega.

Just isiklikust vajadusest tingitud toote puudumise pärast sai alguse ettevõte Kidsmed OÜ. „Pärast lapse sündi tuli õige pea silmitsi seista väikelapse ühe sagedasema vaevusega-nohuga. Katsetasime Eestis leiduvaid aspiraatoreid, kuid ükski neist ei tõestanud ennast. Välisturult leidsime ühe huvitava toote, mida mujal maailmas palju kiidetud ning otsustasime saada selle toote esindusõiguse nii Baltikumis kui Soomes,“ tutvustab Kidsmed OÜ üks asutajaid Sander Kütt. Firmat saatis edu ja nende esimeseks uudistooteks oli Nosiboo ninaaspiraator, kuid lahendada tuli veel teinegi isiklik mure, millele head lahendust Eesti turg veel ei pakkunud. „Meie lapsel on sündides alates astma ja iga lihtsama külmetuse korral tekkis tal väga hull köha. See nõudis inhalaatoriga ravimite kasutamist,“ selgitab Kidsmed OÜ asutaja.

Olles kasutanud erinevaid inhalaatoreid nähti, et ühte ideaalset seadet ei ole. Küll muutusid inhalaatori maskid koledaks, ravim pääses välja, seade tekitas müra, mõõtmiseks pidi olema eraldi vahendid, mootor läks katki ja seadet ei saanud puhastada. See murede jada aina pikenes.

„Olles selles valdkonnas sees ning müües laste meditsiiniseadmeid juba niigi, siis otsustasime, et võtame asja ise käsile ja teeme toote, mis muudab lastevanemate elu lihtsamaks,“ ütles Kütt. Lisades, et nende eesmärgiks oli aidata lapsi ning muuta haigustega võitlemine võimalikult lihtsaks ning muretuks nii lapsele kui ka lapsevanemale.

Lahenduseni ülikooli ja üliõpilaste abiga

Eesmärk luua reaalselt toimiv toode, millest oleks abi, tundus ainumõeldav lahendus kaasata Eesti väga head ülikoolid ja nende potentsiaal. Abikäe tootearendusele ulatas Eesti Kunstiakadeemia ja nii valmis Carol Kottisse ja Kätlin Kallase bakalaureusetööna võrktehnoloogial põhinev inhalaator lastele.

Kidsmed OÜ tellimusel, noori tudengeid kaasates ja juhendajate abiga valmis mugav, innovaatiliste disainielemntidega meditsiiniline seade. Inhalaatorit kasutatakse ravimi manustamiseks lastele, kellel on hingamisteede haigused või kellel esineb alternatiivsete manustamise meetoditega raskusi, aga ka tavaliste hingamisteede haiguste puhul, nt köha ja nohu. Aparaadist tulev aur aitab limaskesta niiskena hoida, mille tulemusel väheneb paistetus ja ärritus.

„Toode ise oma olemuselt ei ole ainulaadne, aga oleme olemasolevad lahendused muutnud väikelastele sobilikuks ning kõrvaldanud olemasolevate lahenduste miinuspooled,“ tõdeb Sander Kütt.

Iga arendus võtab aega ja tuleb arvestada sellega, et kõik tellimused ülikoolides ei valmi üleöö. Enne lõplikku lahendust tuli inhalaatori kasutamisega kaasnevate probleemide tuvastamiseks koguda andmeid sihtgruppi intervjueerides ning koostööpartneriga lähteülesannet täpsustades. „Disaini loomisega läks ca pool aastat, kuna peale tuli koroona ja see võttis arendusest hoogu maha.“

Lõpptulemusena valmis siiski kompaktne toode, mille disainimisel arvestati nii värvipsühholoogiat, sobilikku materjali ja inhalaatori mugavust, vastupidavama aku võimaluse, käepaela ning pakendiga, mis lõppkokkuvõttes kaitseb seadet ning lisatarvikuid. Mugavasse kandekotti pidi mahtuma nii inhalaator, USB juhe, huulik, mask, mõõtesüstal, käepael, kasutusjuhend ja muud vahendeid, mis aparaadi kasutamiseks vajalik.

Kaunis ja mugav võrktehnoloogial põhinev inhalaator lastele

Bakalaureusetööst selgub, et värvipsühholoogia põhjal on kõige lapsesõbralikumad  helesinine, helekollane ja heleroheline värv. Inhalaatori kuju on aga inspireeritud muna vormist, mida oli pisikestel kasutajatel kõige mugavam käes hoida. Vormi eeliseks räägib aga nn jonnipunni efekt, mis leevendab inhalaatori ümberkukkumisel põrutust. Lisaks saab aku taset kontrollida on/off nuppu all hoides ja vastupidav liitium-titanaataku eluaeg on pikk ning ei kuumene üle. Mask ise koosneb kõvast läbipaistvast osast ning pehmest tihendist. Maski sisse keeratud äär kaitseb rohu lekkimise eest ning muudab maski mugavamaks.

Töö autorid selgitavad oma töös, et vajadusel saab välja vahetada inhalaatori maski ja ravimikambri, mis on vajalik siis kui ravimikambri sees olev mootor kukkumise käigus puruneb. Selline ülesehitus on vajalik, sest tõhusam on maski osi välja vahetada kui osta uus inhalaator. Aparaadi tagaküljel asub eemaldatav käepael, mille saab panna ravi tegemise ajaks lapsele käe ümber, et ennetada kukkumist. Selline funktsioon aitab kaasa lapse autonoomiale, kuna vanemad usaldavad last iseseisvalt seadet kasutama.

„Inhalaator on mõeldud kasutamiseks aku pealt, st on juhtmevaba. Nii on seadet lihtne ja mugav kaasas kanda, toas ringi liikuda ning ohutu ka lastele. Lapsesõbralik ja kompaktne toode ise ei ole veel müügil, hetkel toimub seadme tehnilise poole arendus ning tootmisvõimaluste leidmine,“ räägib tulevikusuundadest Kütt. Lisades, et kohe-kohe on Kidsmed OÜ siiski välja tulemas lastele ja perele suunatud veel teinegi innovaatiline abivahend, infrapuna termomeeter, mis on töökindel ning usaldusväärne.

Arendustest ja ettevõtluse ning teadusasutuste koostööst rääkides tõdeb Kütt, et ülikoolidega saab koostööd teha, tuleb oma idee endale alguses arusaadavaks mõelda ning leida õige koostööpartner. „Protsess on olnud huvitav ja kogemust andev. Meid ei aidanud Eesti Kunstiakadeemia üksnes tootearenduses, vaid nad juhendasid ning aitasid meid veel EASi toetuse taotlemisel. Meie kogemust silmas pidades läks toetuse saamine koostöös EKA kui EASiga kiirelt ja sujuvalt. Jooksvalt saime mõlemalt tagasisidet, kui midagi oli tarvis täpsustada või rohkem lahti kirjutada.“ Lisades, et ülikoolid võivad ettevõtjatele kasulikeks abilisteks olla, et ettevõtja ideedele pakkuda uusi lahendusi ning strateegilisi kitsaskohti üheskoos lahendada.


Võrktehnoloogial põhinev inhalaator lastele valmis Eesti Kunstiakadeemia üliõpilaste Carol Kottise ja Kätlin Kallase bakalureusetöö raames. Töö keskendus võrktehnoloogial põhineva inhalaatori kasutajakeskse disaini loomisele, mille sihtgrupp on 3-7 aastased lapsed. Töö valmis tellimusena ettevõttele Kidsmed. Juhendajad: Mihkel-Emil Mikk, Piret Uustal.

Toote valmimist toetab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus.

 

Autor: Kaja Mõts

Teadlaste oskusteave Sinu äri edendamiseks