TSENTER aitab ideel saada puidust tooteks

TSENTER aitab ideel saada puidust tooteks
  • 18. mai 2020
  • Artikkel,
  • Koostööprojektid,
  • Uudis
- Foto: Tauno Erik -

Maailmas ei ole vähe uusi ideid, kuid puudus on neist, kes suudavad idee ja vaba raha kokku viia või prototüübi valmistada.

Tootearendus on Võrumaa Kutsehariduskeskuse kompetentsikeskuse TSENTER üks peamistest tegevussuundadest. Nii mõnigi ruudulisel paberil saabunud mõte on saanud läbi joonestustööde ja prototüübi valmistamise reaalseks tooteks. Lisaks kodumaisetele ettevõtetele on kogemus ka väliskliendile tehtud tootearendusega.

Rootsi disainerilt Matilda Hunyad tuli Tsentrisse päring sooviga saada vineerist painutatud lampi. Tekkis küsimus, kust sai rootslane infot Tsentri võimaluste kohta – ikka eesti disainerilt ja koos soovitusega. Päringuga oli kaasas ka näidispilt, kuid kahjuks sellist toodet Tsentris olev tehnoloogia ja masinad teha ei võimaldanud. Seejärel algas prototüüpide-tootenäidiste arendamine. Tehti viis erinevat prototüüpi, leiti riskikohad, jooksvalt küsiti disainerilt tagasisidet.

Lambi prototüübi tegemisel katsetati erinevaid vineeritüüpe ja värvitoone. Siinkohal olid väga vajalikud puidualased teadmised, võimekus kasutada erinevaid joonestusprogramme, samuti läbirääkimis- ja keeleoskus. Tsentri masinatest sai seekord tööd laserlõikur, kuna see võimaldab teha täpset väljalõikamist ja graveerimist. Tsentri viimistlusliin jäi lambi arendamisel kõrvaltvaatajaks, kuna tegemist oli väikeste, käsitsi viimistlemist vajavate detailidega. Lampi viimistleti öko-materjalidega: tooni anti mesilasvahaga ja katsetusi tehti ka eestimaise mustsõstramahlaga.

Kui disain, kujundus ja viimistlus olid kokku lepitud, tehti proovipartii ja saadeti Rootsi esimesed kaks komplekti tooteid. Tänaseks on vineerist lambid reisinud Stockholmi messil, leidnud koha kaunis kataloogis ja on müügil disainikaubamajas. Lamp valiti 2019.a sügisel Rootsi parimaks trendijärgijaks ja huvitavaimaks disaineritooteks. Koostöö oli edukas ja disainer on praeguseks Tsentrist tellinud mitu lampide väikepartiid ning lisaks on arenduses üks laud ja tool.

TSENTER on loodud eelkõige puidu- ja mööblisektori ettevõtete toetamiseks, aga oma põnevaid ideesid saavad siin realiseerida ka teised ettevõtted. Peamine on, et arendatava toote valmistamiseks oleks kasutatud eestimaist rohelist kulda – puitu.

Lisainfo: Võrumaa Kutsehariduskeskuse Puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskus TSENTER, www.tsenter.ee

Foto: Peter Ljunggren

Disainer Matilda Hunyadi: www.sloydlab.com/

Teadlaste oskusteave Sinu äri edendamiseks