Pindade ja gaaside töötlemine plasmaga

Tartu Ülikool

Tartu Ülikool, Loodus- ja täppisteaduste valdkond, füüsika instituut

  • Kellega saame edasi suhelda?

Teenuse kirjeldus

Plasma on keskkond kus positiivseid ja negatiivseid laengukandjaid on ligikaudu võrdses koguses. Plasmas, mille elektronide keskmine energia ületab oluliselt gaasiosakeste energiat, on võimalik tekitada väga aktiivseid radikaale, mida saab efektiivselt kasutada nii pindade kui ka gaasides olevate ühendite töötlemisel. Kuna gaasitemperatuur on madal saab töödelda ka temperatuuritundlike materjale nagu näiteks plastik või riie.

Pindade puhastamine ja aktiveerimine

Plasma toimel muutuvad pinna omadused juba lühikese aja järel (joonisel näidatud paberi märgavuse kasv pärast 5 sekundilist töötlust). Pinna omaduste muutus avaldub paljude materjalide korral: klaas, plastik, puit, paber, metall.

Õhusaaste vähendamine

Plasmat saab efektiivselt rakendada ka NOX/SOX eemaldamisel ja orgaaniliste ühendite hävitamisel. Plasmal põhinevate puhastusseadmete eelised on väikesed mõõtmed, skaleeritavus, efektiivsuska väikeste heitgaaside koguste korral.

Kasutusalad: lõhnade eemaldamist puhastusjaamadest ja köökidest, katlamajade, laevade ja veoautode heitgaaside puhastamine, keemiliste ühendite sünteesimine, jpm.

Antud valdkonnas osaleb meie labor Läänemereregiooni programmi projektis PlasTEP. Meie roll antud projektis on hübriidse plasma ja katalüsaatoriga reaktori arendamine. Nagu järeldub jooniselt on võimalik sobiva katalüsaatoriga täiendavalt suurendada kahjulike ühendite eemaldamise efektiivsust.

Teenuse valdkond
Füüsika, keemia ja materjaliteadus Vaata kõiki
Adapteril on peale selle teenuse veel 18 teenusepakkujat ja 719 teenust
Näita sarnased teenuseid

Seotud teenused

Pole päris see mida otsid?

Kõiki teenuseid ei pruugi meie lehel välja olla toodud. Kui sa ei leidnud õiget teenust või ei tea täpselt, millist teenust vaja, siis saada meile päring.

Saada päring