Teadlaste töö talutootmises ja toiduainetööstuses

Teadlaste töö talutootmises ja toiduainetööstuses
  • 30. märts 2021
  • Koostööprojektid,
  • Uudis
- FOTO: Sille Annuk/Tartu Postimees -

Andre Farm sai mullu valmis tervisele kasuliku juustuga, mille sisse on pandud Eesti teadlaste avastatud ME-3 bakter. Teadlaste töö jõudmisega ka teistesse talutootmistesse ja toiduainetööstusesse püütakse toitu tagasi panna seda mitmekesisust, mis seal kunagi oli.

„Tervisetooted on tulevik,” põhjendas Andre Farmi perenaine Erika Pääbus, miks nad ütlesid 2019. aastal Tartu Ülikoolile oma jah-sõna, mille tulemusena sündis juust Andre Salute.

Teadlaste töö talutootmises ja toiduainetööstuses – Juustu kolmas tulemine

Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse tehnoloogiasiirde juht Jane Luht selgitas, et ME-3 bakterile on juustufarmiga tehtav koostöö uus tulemine. Esimene katse lõppes 2000. aastate alguses Vana-Kuuste piimaühistu sulgemisega, teine katse Võru Juustuga sai läbi, kui selle ostis Valio.

Otsuse just Andre Farmiga koostööd teha tegid teadlased, kelle hinnangul oli farmi tingimused katsetamiseks ja tootmiseks väga head.

Et ME-3 mahendab juustu maitset, sobiks see näiteks kitsejuustu, mille maitse muutub seistes intensiivsemaks. Ka sellega on tehtud katseid, et leida allergikutele sobivaid tooteid, kuid koostööni pole seni jõutud. Küll aga leiti praegugi piimatoodetes ja toidulisandina olemasolevale ME-3-le veel väljundeid – seda lisatakse Chocolala käsitööšokolaadi ja Balbiino jäätisesse.

Pajumäe tooted juba turul

BioCC OÜ, Tartu Ülikooli harg­ettevõtte RootBioMe OÜ ja Pajumäe talu koostööprojektis sündis aga eelmise aasta lõpus kiudainerikas maapirnijahuga kohupiim, mis jõudnud ka juba müügile.

„Tegu oli põneva protsessiga. Kui me ise tegeleme tootearendusega, siis katsetame põnevaid maitseid. Nüüd andsid meile teavet eakad, kes sellisest tootest puudust tundsid ja Zoomi konverentsidel oma ideid jagasid,” sõnas Pajumäe talu peremees Viljar Veidenberg.

Tänu koostööle saadi kontakt teadlastega, kel prebiootikumina toimiva maapirnijahu kujul lahendus tervisetoote jaoks olemas.

Nõu tuleb julgeda küsida

Varem said ettevõtted rakendusuuringuteks küsida toetust Archimedese meetmest NUTIKAS ja hiljem ka Riigi Tugiteenuste Keskusest, kuid need meetmed on suletud. 26. jaanuaril avas EAS aga uue, 23 miljoni euro suuruse rakendusuuringute programmi. Rahastusotsust ei ole veel tehtud, kuid programmi projektijuhi Kaupo Reede ütlust mööda oli huvi suur – eelnõustamisel käis 120 arendusprojekti.

„Eestis on väga häid teadusasutusi ja -ettevõtteid, kes saavad olla väiketalunikule hea partner ja on harjunud ettevõtjate heaks teadustööd tegema, seega ei jää asi teadlaste ja inseneride taha. Pigem on küsimus arendusidees ja äriplaanis, väiketaluniku jaoks muidugi rahas ka. Selleks ongi rakendusuuringute programm loodud, et ettevõtjaid aidata,” võttis ta kokku.

TÜ innovatsioonikeskuse tehnoloogia­siirde juht Jane Luht selgitas, et paljud pelgavad asjaajamist ja nii on nende töötajad olnud abiks, kui ettevõtjal plaan innovatsiooniosaku toetust taotleda.

 

Tootearenduse kohta on nõu võimalik saada mujaltki. Ülikoolide ning teadus- ja arendusasutuste koostöövõrgustiku ADAPTER lehel on päringuvorm, kuhu Luht julgustab kirjutama. „Mul jääb üle vadakut, kas teil on mõni idee?” toob ta näite.

Päring läheb laiali 17 koordinaatorile ülikoolides-arenduskeskustes. „Seega jääb ära nuputamine, kelle poole pöörduda. Sageli on lahendused olemas ja ADAPTER kiirtee vastuseni,” sõnas ta

 

Loe Postimehe artiklit täismahus siin: https://maaelu.postimees.ee/7209249/teadlaste-too-jouab-jarjest-enam-talutootjani

Teadlaste oskusteave Sinu äri edendamiseks