Puulehtede väärindamiseni teaduse abil
- 23. august 2021
- Artikkel,
- Koostööprojektid,
- Uudis
Tänapäeva ühiskonnas on meil rohkem asju kui neid tegelikult tarbida suudaksime. Kindlasti leiab igaüks kapist riideeseme, mida pole viimastel aastatel üldse kandnud. Või on garaažis ehitusmaterjale viie aasta tagusest remondist. Hoiame neid asju, sest äkki läheb vaja. Pidevalt vajame juurde ka uusi asju ja nii need kogused aina suurenevad.
Ida-Virumaal on Eesti disaini viljelev ettevõtte Woogs OÜ, mille eesmärgiks on anda igapäevastele tarbetoodetele uudsete materjalikoosluste ja lahendustega uus hingamine. Firma portfooliosse kuuluvad nii põlevkivist kõrvarõngad, puidust ja komposiitmaterjalidest toolid, lauad, trepid. Aga ka naturaalse joonega serveerimislauad, noahoidjad, puidust vannid ja uudse disainlahendusega grill-ja lõkkekoht Teemant. Samas on tuleviku nomenklatuuris kindel koht ka puulehtedel.
Etteõtte arenguga saadi aru, et vaid enda kogemuse ja teadmistega välja ei vea. Baasmaterjaliga tundus asi lihtsam. Kuid puitmaterjali ja teiste looduslike materjalide sidusaine valik ning tehnoloogilised aspektid materjali koostamisel ja vormimisel vajasid täpseid teadmisi ning katseid.
Ettevõtte juht Germo Saar tõdes, et oma peas jõudis ta materjalist suure tootmiseni mõne sekundiga. Kuid kohelselt oli ka selge, et toimiva materjali jaoks, mille loomisprotsess on dokumenteeritud, katsetatud ja kasutamiseks ohutu, on vaja enamat kui tema teadmised ning kogemused. Nende mõtete najalt hakkati tasapisi püstitama küsimusi, millele oli vaja tevadvuspõhiseid vastuseid. Kuid selleks tuli leida inimesed, kes õigeid vastuseid annavad.
„Olen isehakanud tootedisainer ja elukunstnik. Nähes rajatisi, soetades tooteid, kogedes erinevaid teenuseid, meeldib mulle mõelda veidi kaugemale. Kuidas see loodud on, kes selle autor on, miks see sellise kujuga on? Miks on sellist materjali kasutatud, millest see koosneb, kuidas tootmisliin väljanäeb jne. Mulle meeldib elu piiramatus, suurus ja võimalused. Usun, et me kõik võiksime kasutada loodustsäästvamaid lahendusi ja järkjärgult vähem säästvad lahendused asendada. Aga kuidas seda meie ettevõttes teha, selles osas jäi minu teadmistest väheseks.“
Ettevõtluskeskusest ülikoolideni
Ettevõtlikkus ja südikus viisid Germo Saare Ida-Viru Ettevõtluskeskusesse. „Ühel kohtumisel arutasin Jõhvi mentorklubi koordinaatori Kersti Liivaga ühte ideed, mis tundus mulle nii huvitava, uskumatult hea ja tehtavana. Kuid mul endal puudus suund ja teadmine, kelle poole pöörduda. Pärast minu põgusat kirjeldust ütles Kersti, et kirjutada tuleks Adapterisse,“ lausus Saar.
Siiani oli Saare jaoks adapter aga nö vooluseade, pingemuundur elektrivõrgu ja seadme vahel.
„Mul on hea meel tõdeda, et juba loetud päevade pärast sain teada, et see Adapter toimib vooluadapterile sarnaselt. Lihtsalt mina olin selles olukorras seade, millel oligi vaja suuremasse võrku pääseda. Adapter andis mulle selleks väga sobivad võimalused ja kiirelt väga õiged kontaktid teadusasutustega,“ meenutab Saar koostöö algust teadlastega.
Kuidas ja mis moodi puulehtedest erinevaid tooteid teha, selleks ulatas Woogs OÜ-le abikäe Tallinna Ülikool. „Samal ajal kui käideldakse puitu, nähakse igas linnas ja kodus palju vaeva, et puulehtedest lahti saada. Lehti kogutakse kokku, kasutatakse inimtööjõudu, transporditakse linnast välja. Kulutatakse kütust ja masinaid, et need lihtsalt minema visata. Metsa alla, prügisse, paremal juhul jõuab osa komposti. Selle asemel, et lehekoorem maha valada, loodan ma, et tulevikus tuuakse kogu „saak“ hoopis meie uue tehase kuivatisse. Kõik lehed, igal sügisel.“
Lisades, et et ülikool võttis puulehtede idee, Puulehtedest lauanõude prototüüpimine, avasüli vastu.
„Esmakohtumine ettevõtluskoostöö eksperdi Ingrid Hindriksoniga ja disainimise lektori Arvo Pärensoniga oli minu jaoks väga positiivne ja meeldejääv. Kogemus, kus minu idee sütitab ka teisi inimesi, teadlasi, koostööpartnereid – see on tunne, mille nimel tasub elada. Arvo oli varasemalt analoogsete projektidega tegelenud. Ta teadis väga hästi tootedisaini, on avatud mõtlemisega ja koostööd toetav, siis oli selge, et selle ideega jätkame ühiselt,“ põhjendas Germo Saar ülikooliga koostööd.
Paika sai pandud lähteülesanded, nii materjalipõhisteks lahendusteks kui dokumentatsoonipõhised küsimused.
Woogs uued tooted
Woogs juht on kindel, et ülikoolide kogemus ja teadmistepagas on uute toodete arendamiseks väga suure väärtusega ja projekti elluviimiseks asendamatu abi. Seetõttu on oma järge ootamas ka koostööprojekt Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooliga, mille raames antakse teaduslik põhi laste tegeluslaudadele.
„Tegeluslaud on ühest kunagisest arutlusest ja tänaseks praktilisest vajadusest väljakasvanud idee. Täna, kui endal on kasvamas üks nelja ja üks 1,5 aastane poeg, oleks vahelduseks väga meeldiv kui nad saaksid arendava lelulaua, millega mängimine köidab neid kauem kui viis minutit. Ning millel ikka ja taas on uusi tahke ning ülesandeid, mida lahendada.“ sõnas Woogs juht.
Põhjalik eeltöö tagab sujuvama suhtluse ja kindluse
Saar nendib, et pärast Adapterisse saadetud infot edenes kogu suhtlus tõrgeteta. Kuid tõdeb, et iga algus vajab veidi enam tähelepanu, keskendumist ja suhtlust. „Suurim üllatus oli teadlaste avatud meel koostööks. Mitte seetõttu, et kahtleksin meie ülikoolide pädevuses või professionaalsuses. Vaid oli näha ja tunda nende reaalset soovi ettevõtjat toetada. Aidata nii idee arenduses kui taotlustes ja teostuses. Kindlasti hindan kõrgelt ülikoolide kiiret ja operatiivset asjaajamist ning positiivset meelestatust esitatud projektide elluviimisel.“
Küll aga tasub Saare hinnanul teha võimalikult palju eel- ja uurimustööd oma idee kohta enne kui adapter.ee poole pöörduda. Veenduda, et sama ideed ei ole juba kuskil teostatud. Või saada selgeks eeskätt ise, mis on see, milles ja kuidas abi vajatakse.
„Põhjalik eeltöö tagab sujuvama suhtluse ja kindluse, et tehtav töö on õige eesmärgiga. Mõelda, luua ja disainida saab väga edukalt üksi. Hea toote, tulemuse ja efektiivsuse saavutamiseks on kindel alus aga koostööl. Meie ümber on palju teadlikke, väga heade kogemustega ja andekaid inimesi, anname endale võimaluse neil meid aidata.“
Hea tõdemus, milleni Germo Saar veel jõudis oli see, et teadus- ja loometöö ei olegi liiga erinevad. „Mõlemad nõuavad pühendumust ja inimlikkust. Mõlema taga seisavad inimesed, lihtsalt nende väljendusviis on erinev. Ühed kasutavad enam numbreid ja joonlauda. Teised meloodiat ja vabakätt. Oluline on suhtlemine ja suhtlus, siis saavad ka suurimad kitsaskohad lahendatud ja jõutakse edukalt ühiselt püstitatud eesmärgini,“ on Woogs OÜ juht Germo Saar kindel.
Kaja Liivak
Adapteri kaasautor