Plastijäätmete kasutamiseks on lahendus selgunud

Plastijäätmete kasutamiseks on lahendus selgunud
  • 12. november 2019
  • Artikkel,
  • Koostööprojektid,
  • Uudis

Selle aasta märtsis hakkas Kaubamaja AS otsima parimat lahendust plastijäätmete kasutamiseks ning koostöös Eesti teadus- ja arendusasutuste vahelise koostöövõrgustikuga Adapter kuulutati välja konkurss „Edasiviiv eluviis“.

Ideekonkurssi võitis Eesti Kunstiakadeemia „Ringnõude“ süsteem, mille autoriteks on Maarja Mõtus ja Vitali Valtanen. Kunstiakadeemia autorite tööd tunnustas Kaubamaja 5000 euroga.

Kaubamaja AS soovis konkursiga tekitada ühiskonnas arutelu ning leida massidesse minevat lahendust kile ja plastiku korduvkasutuseks, ergutamaks seeläbi keskkonnasäästlikumaid tarbimismudeleid Eestis.

Nimelt satub igapäevaselt loodusesse tohutus kogudes kilepakendeid ning nende eluiga on seal aastakümneid. Kaubamaja tegevdirektor Erkki Laugus selgitas, et liigsete ühekordsete pakendite vähendamine on väike, kuid oluline samm keskkonnasäästu ja jätkusuutlikkuse teel. Seega on mõistlik kilekottide müügist saadav tulu suunata keskkonnahoidu ja innovatsiooni ning leida  kilele ja plastikule uue elu kasutusvõimalused.

Korduvkasutatavad toidunõud otse kaubandusest

Konkursi käigus laekus kuus erinevat ja kordumatut ideed, mille hulgas oli ettepanekuid nii plasti- ja kilejäätmetest istmekatte tegemiseks ühistransporti jaoks, erinevate tarbeesemete valmistamiseks kui  ka jäätmeplasti valmistamine õliks jne. Žürii arvestas tööde hindamisel eelkõige uudsust ja leidlikkust, keskkonnasäästlikkust, töö teostatavust ning valminud toote või teenuse mõju ühiskonnale.

Eesti Kunstiakadeemia „Ringnõude“ süsteemi puhul oli žürii jaoks olulisem asjaolu, et tehtud oli väga põhjalik eeltöö ning tähelepanu oli suunatud konkreetsele probleemile, milleks on kilepakendite rohkus. Autorid selgitasid, et Kaubamaja toidumaailmas ringi vaadates paistis neile silma, et  plastis on nii kodumaine salat kui Saksa pesuvahend. Selleks kulub aga tuhandeid pakendeid ja kui nii massiliselt plastikut ei kasutataks ja kõik poed läheks üle ringnõudele, siis  saaks suures koguses plastprügi Eestis kokku hoida.

Ringinõude süsteem pakub kliendile võimaluse osta toitu spetsiaalsesse korduvkasutatavasse panditavasse nõusse. Selle saab hiljem tagastada poodide juures asuvatesse automaatidesse, kust need peale korralikku puhastamist taas ringlusesse lähevad.

Jäätmeplast õliks ja vees lahustuv ning söödav pakendimaterjal

Häid ideid plasti kasutamiseks oli veelgi ja nii andis koostöövõrgustik ADAPTER välja ka kaks eripreemiat.

Tunnustuse pälvisid TalTech Virumaa kolledži Põlevkivi Kompetentsikeskuse “Jäätmeplast õliks”, mille autoriteks olid Hella Riisalu, Olga Pihl, Dmitri Suštšik ja Julia Kapralova ning Tartu Ülikooli Decomer Technology, autoriks Kelly Kangur.

Kile ja plastikut kui ladestamisele saadetud prügikasti saab koos põlevkivitööstuse kõrval produktidena koospürolüüsida kütteõliks. Just sellise pakendite jäätmekäitluse tulevikulahenduseni jõudsid TalTechi Virumaa kolledži põlevkivi kompetentsikeskuse laborikatsed. Kompetentsikeskuse laboris tehtud uuringus lisati prügiplastikule liiva või põlevkivitööstuse kõrvalprodukte (killustik, tuhk, poolkoks) erinevas vahekorras. Koospürolüüs võimaldas kasutada segus kuni 85% plastjäätmeid. Tulemusena saadi standardtingimustes põhiproduktina õli. Selle lahenduse uudsust kinnitab see, et TalTech Virumaa kolledži põlevkivi kompetentsikeskus kaitses koospürolüüsi lahendust „Plastjäätmete koospürolüüsi meetod“ kasuliku mudelina Eesti Patendiametis ning kasulik mudel avaldati Kasuliku Mudeli Lehe juulikuu numbris 7/2019.

Decomer Technology arendab aga uudset vees lahustuvat ja söödavat pakendimaterjali ning selle tooteid. Materjal on taimepõhine, maitsetu, läbipaistev ja hüpoallergeenne ning seda saab tulevikus kasutada toidu-, pesemis-, farmaatsia-, põllumajanduse ja muudes tööstustes. Autorite sooviks on omavahel ühendada nii mugavus kui jätkusuutlikus.

Eripreemiaks anti kaks pääset Baltimaade suurimale ärifestivalile “sTARTUp Day”, mis innustab ja ühendab uue generatsiooni ettevõtjaid ning toimub 29.-31. jaanuaril 2020 Tartus.

Kaubamaja ja koostöövõrgustik Adapteri poolt välja kuulutatud konkursi „Edasiviiv eluviis“ žüriisse kuulusid Kaubamaja AS tegevdirektor Erkki Laugus, Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Tallinna Ülikooli, Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikakõrgkooli, „Teeme ära!“ maailmakoristuspäeva, Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse ja Eesti Plastitööstuse Liidu esindajad.

Auhinnad anti üle 9. oktoobril Tallinna ettevõtlusauhindade galal.

 

Kaja Mõts

Adapter.ee kaasautor

Teadlaste oskusteave Sinu äri edendamiseks