Õppe- ja teadustöö uues energeetikalaboris suurendab Eesti elektrisüsteemide töökindlust

- 10. detsember 2018
- Artikkel,
- Uudis
27. novembril avati TalTechis uus energeetikalabor, kus ülikooli teadlased ning tudengid saavad tuvastada ja eemaldada rikkeid elektrisüsteemis.
TalTechi energeetikatudengitel, -teadlastel ning tegevinseneridel on nüüd võimalik testida ja analüüsida, kui töökindlad on Eesti elektrisüsteemid.
Labor valmis TalTechi, Siemensi ja Harju Elektri koostöös ning tehnikaülikooli energeetikateadlase Jako Kilteri sõnul saab seal ka uurida elektrisüsteemide automaatikat, süsteemi stabiilsust ja küberkaitset. „Kindlasti on saab siin tõsta Eesti energeetikute taset ehk siis väga oodatud on meie uude laborisse ka täiendõppijad,“ kinnitas Kilter.
Elektrisüsteemide töökindlus on Eesti energiapoliitikas äärmiselt tähtsal kohal. Siemensi Eesti filiaali juhataja ja insener Hannes Mäe rõhutas täna, kuivõrd oluline on elektrisüsteemi tõrgeteta töös inseneride igapäevane panus: „Meid ümbritsevad seadmed, mis vajavad elektrit ja elektri kohale toomiseks on vaja ülekandeliine, alajaamasid ehk elektrisüsteemi. Süsteemi projekteerimiseks ja ehitamiseks on vaja väga häid insenere. Nende uute seadmetega saab tänastele tudengitele ja homsetele inseneridele tänapäevase moel õpetada releekaitset ja telemehhaanikat,“ lubas Hannes Mäe.
Jan Osa Harju Elektrist lisas, et korralik erialane treening inseneride väljaõppel on vajalik, et lüüa läbi nii ettevõtluses kui ka teaduses. „Meil on väga häid kogemusi TalTechi energeetikateadlaste ning Siemensi ja Harju Elektri tegevinseneride ühistööst, et eestimaised energeetikaettevõtted oleksid konkurentsivõimelised rahvusvahelistel turgudel.“