Maailma on vallutamas tark generaator

- 04. mai 2020
- Artikkel,
- Koostööprojektid,
- Uudis
Eesti on maailmas silma paistnud paljude ärilahenduste, kõrgtehnoloogiliste leiutiste ning teadusavastustega. Näiteid saaks välja tuua palju, olgu nendeks kasvõi ME-3 piimhappebakter, želatiinist kunstnahk, Skype, Starship’i robotkullerid või e-residentsus. Paljudele arendustele on hüppelauaks jõudsalt arenenud majandus koos teadusega. Nii oodatakse turul järjest uusi saavutusi.
Selge on see, et ühiskond reageerib evolutsioonile omas tempos, kuid tarbija jaoks on tehnoloogia arengutes üha olulisemaks mugavus. Nii tuleb kõigil vaadata kaugemale kui homne päev ning iga arendus ning nutilahendus peab olema loodud mugava ning ökonoomse lisandväärtuse tekitamiseks.
Uued ideed
Uute ideedega on taas välja tulnud eestlased. Nimelt käib võidujooks ajaga kütuseelementide ja vesiniku potentsiaali osas. Majandus ootab ammu uusi energialahendusi. Eriti oodatud on varulahendused diiselgeneraatoritele. Ja just ülemaailmset konkurentsi selles valdkonnas pakub ettevõte PowerUp Fuel Cells OÜ.
PowerUp otsustas diislikütuse valitsemise lõpetamiseks välja töötada uudse toote UP400. Tegemist on järgmise põlvkonna vesinikkütuse elemendil põhineva generaatoriga. Ettevõtte esimene toode on küll mõeldud merendusele, kuid potentsiaalseid rakendusvaldkondi on veel teisigi.
„UP400 on maailma esimene kaasaskantav vesinikkütuseelemendil põhinev generaator, mida saab ühendada päikesepaneelide ja tuuleturbiinidega, et toota elektrit. Tegemist on kõrgtehnoloogiliste ja unikaalsete toodetega. Eelised, mida meie generaatorid pakuvad, on määrava tähtsusega just teatud turgudele, näiteks purjespordis. Samas mugavaks alternatiiviks diiselmootoritele, on meie aku nii kaitseväes, off-grid majades, elektriautodes (mileage extender) ja kõikvõimalikes aplikatsioonides, millel pole ligipääsu elektrivõrgule või mis vajavad tagavaraenergiat,“ selgitab PowerUp Fuel Cells OÜ turundusjuht Maiko Kiis.
Tark generaator
Väga palju on räägitud diiselgeneraatoritest, päikesepatareidest ja tuulegeneraatoritest. Kui kaks viimast vajavad elektri salvestamiseks akupankasid ning võimsaid ja kalleid invertereid (voolumuundur), siis diiselgeneraatorid on lärmakad ja keskkonnakahjulikud. „PowerUp´i lahenduseks on kütuseelemendil põhinev elektrigeneraator. Kütuseelement on seade, mis muundab hapniku ja vesiniku keemilise reaktsiooni abil soojuseks, elektriks ja veeks,“ märgib Kiis. Tegemist on seega keskkonnasõbraliku seadmega, millel puuduvad liikuvad osad ning põlemisprotsessi ei toimu. Generaator on vaikne, kerge, kaasaskantav, emissioonide- ja hooldusvaba.
„Oleme välja töötanud toote, mis võiks tulevikus asendada diiselgeneraatoreid, raskeid akusid ja mida saab kombineerida päikesepaneelide ja tuulegeneraatoritega,“ täpsustab Maiko Kiis. Seega kutsutakse toodet targaks generaatoriks, sest külge on võimalik ühendada nii päikesepaneel kui tuulegeneraator, et salvestada üleliigne energia (selle jaoks on generaatoris olemas väike aku), mida saab hiljem kasutada. „Generaator on modulaarne, mis tähendab, et näiteks kaks UP400 generaatorit omavahel ühendades saab kaks korda suurema väljundvõimsuse.“ Samuti saab toodet paigaldada praktiliselt kõikjale, kuna tegemist on äärmiselt vaikse ja ohutu generaatoriga. Tähtis on tagada õhu pealevool, mille eelduseks on pisut vaba ruumi generaatori ümber.
Hea meeskond kui konkurentsieelis
Konkurente antud valdkonnas võib kokku lugeda ühe käe sõrmedel, kuid viimastel aastatel on näha ka selles valdkonnas tõusutendentsi. „Paljud on alles arendusfaasis ning rõõm on tõdeda, et oleme nendest vähemalt kolm sammu ees. Eksisteerivatel konkurentidel esineb turutõkkeid, mida pole veel ületatud. Oleme viimased 3,5 aastat tegelenud aktiivse arendustööga. Hetkel tegeleme lisaks 400 W generaatorile ka uute kütuseelementidega ning 200 W ja 1 kW generaatoritega. Peatselt on oodata veel suurema võimsusega generaatoreid. Lisaks on meie plussiks kindel strateegiline plaan ja läbirääkimised partneritega juba käimas,“ ütleb Kiis.
Selge on see, et uue ettevõtte elu ei ole meelakkumine ja rääkides raskustest, siis on üsna tihti esimeseks mureks rahastus. „Alguses tuleb müügita katta arendus- ja tööjõukulud, materjalide soetamine ja teised kõikvõimalikud kulutused. Suurimaks eeliseks on see, et meil on olemas äärmiselt motiveeritud ja tugev tiim ning väga tugevad ja tuntud partnerid,“ tõdeb turundusjuht. Lisades, et hea tiimi leidmine on kõige olulisem, sest see on konkurentsieeliseks. „Meeskond, kes töötab ühtse eesmärgi nimel, on haritud ja sihikindel ning kellele võid igal ajal loota, on suureks plussiks. Kurval kombel on olnud vähemalt meil Eestist inseneride leidmisega takistusi. Juhtivat elektriinseneri me kahjuks Eestist leida ei suutnudki, vaid pidime Poola suunas vaatama ja sealt me hea spetsialisti leidsime.“
Vaatamata mõningatele takistustele tööjõus, läks ettevõtte esimese patendi taotlemine sujuvalt kiirelt. Koostööd tehti Ameerika partneritega. Värskelt on sooritanud patendivabaduse uuring ning koos EASiga ollakse läbimas toote intellektuaalomandi diagnostikat. Seda kõike ikka selleks, et valmistuda juba uute patentide registreerimiseks.
PowerUp Fuel Cells OÜ tulevik on seega arenduste rohke ning nende tooteportfell laieneb pidevalt, et katta ära vastava valdkonna turu vajadused ja nõudlus nii maailmas kui Eestis.
Ettevõttest
- PowerUp Fuel Cells OÜ on Eesti ettevõte, ehkki see asutati 2016. aasta suvel Ameerikas (PowerUp Energy Technologies, Inc.) ning Eestis registreeriti 08.09.2016.
- UP400 (400 W, 32 A, 12 V) on esimene kütuseelemendil põhinev elektrigeneraatori maailmas, mis kasutab puhast vesinikgaasi. Toote eelmüük algas 2019. aasta detsembris.
- Tark generaator on:
- kerge ja kompaktne,
- vee- ja korrosioonikindel,
- vaikne ja lõhnatu,
- heitegaasideta
- hooldusvaba,
- kasutatav ekstreemsetes oludes.
- Ettevõte on välja tulemas ka järgmiste toodetega: 200 W; 800 W; 1000 W; 5000 W. Need tooted on mõeldud erinevatele turusegmendid, sh sõjaväe kaubikud, haagissuvilad, ehituses jm.
Autor: Kaja Mõts