Kuusevaigust hügieeniliseks huulepulgaks

Kuusevaigust hügieeniliseks huulepulgaks
  • 17. mai 2022
  • Artikkel,
  • Koostööprojektid,
  • Uudis

Kuusevaik on rahvameditsiinis ja -kosmeetikas olnud kasutusel aastasadu. Mis on aga selle Eesti loodusressursi kasutuse võimalused tänapäeva? Tallinna Ülikooli teadlaste kaasabil on tuule tiibadesse saanud mitmed kosmeetikatooted ning paljud päringud on teadlaste lauale jõudnud just läbi adapter.ee keskkonna. Seekord saabus teadlasteni soov kuusevaigu tervislikud omadused teaduslikult põhistatud konteksti tõsta.

Meie esivanemad on kuusevaiku kasutanud juba sajandeid. Olgu selleks siis haava raviks valmistatud salv-tinktuur või küüneseene raviks kasutatud vaik. „Kuusevaigu põletikku vähendavad ja haavu ravivad omadused on loodusmeditsiinis teada ning kasutuses olnud väga kaua. See on meie asukonnale unikaalne teadmine ja kogemus, sest tavaline kuusk kasvab kaunis piiratud alal, kus seda on kasutama õpitud. Vanast kasutati kuusevaiku isegi nätsuna, mis aitas suuhügieeni turgutada. Minu arstist sugulane on aga juba aastaid keetnud ise kuusevaigusalvi ja see toimib päriselt. Ilma igasuguse uhhuu või posimiseta,“ märgib Martin Aadamsoo, kes soovis kuusevaigu häid omadusi teadulikult tõestada ning saadud teadmisi kosmeetikatööstuses kasutada.

„Kuusevaigusalvi häda on selles, et kasutades jäävad käed kleepuvaks ja määrivaks. Soovisin luua sellise toote, mis lubab kasutada kuusevaiku ilma käsi määrimata ja leidsin, et kõige lihtsam viis seda teha on tavalise hügieenilise huulepulga vormis.“

Adapter.ee aitas leida õiged koostööpartnerid

Nii pöörduski ta Adapteri poole. „Töötasin aastaid tagasi Tallinna Ülikooli juures, kuid pean tõdema, et sellisest keskkonnast polnud midagi kuulnud. Mingeid teid pidi, mida ei suudagi hetkel meenutada, jõudis minuni link või viide Adapteri kodulehele. Sellega tutvudes avastasin, et koostöövõrgustiku üheks nõustajaks on Ingrid Hindrikson, kellega oleme varem kokku puutunud hoopis teistes tööalastest küsimustes. Läbi Adapteri ja Ingridi abiga jõudsin Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituuti ning minu suureks rõõmuks ja üllatuseks tegutseb seal just taoliste looduspreparaatidega tegelev labor. Seal omakorda olid väga lahked töötajad valmis töö kohe ette võtma,“ selgitas Aadamsoo koostöö algust Tallinna Ülikooliga.

„Eelmise aasta jaanuaris jõudis meieni Adapteri kaudu päring, milles otsiti võimalust töötada välja kuusevaigu tervendavatel omadustel põhinevat tahket toodet. Hea Masin OÜ esindaja Martin Aadamsoo sooviks oli luua selline toode, mida oleks mugav kasutada käsi määrimata. Selliselt kujunes meie koostöö eesmärgiks luua kuusevaigupõhine hügieeniline huulepulk,“ täpsustas koostööd Maria Martšenko, kes on Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi tooteinnovatsiooni peaspetsialist.

Arendustöös oli mitmeid põnevaid väljakutseid

Töödega alustati 2021. aasta aprilli teises pooles. Esimese sammuna oli vaja ära puhastada kuusevaik, sest toormaterjal sisaldas näiteks puukoore tükke ja muud peenikest sodi. Kui puhastatud kuusevaik oli käes, siis sai hakata vormima huulepulka. „Retsepti koostamisel püüdsin lähtuda klassikalise hügieenilise huulepulga omadustest ehk teisisõnu oleks see nahale kandes pehme, niisutav ning jätaks huultele kaitsva kihi. Kuusevaiguga huulepulka formuleerides ilmnes aga asjaolu, et paratamatult annab kuusevaik tootele veidi mõru kõrvalmaitse,“ ütles Martšenko. Seega retsepti viimases faasis tuli otsida lahendusi toote maitseomaduste parandamiseks. Lisaks uuriti toote ja selles sisalduva kuusevaigu antioksüdantseid omadusi ja mikroorganismide vastast aktiivsust (analüüside teostajaks analüütiliste meetodite peaspetsialist Mari-Liis Leinus). Arendustööd kestsid kokku aasta aega ning tulemuseks valmis lähteülesandele vastav kuusevaiku sisaldav tahke hügieeniline toode, mida oleks mugav kasutada huulte hooldamiseks,“ märkis Maria Martšenko.

Tootmine on võimalik koduste vahenditega

Rääkides järgmistest sammudest toote valmimisel ütles Martin Aadamsoo, et väikeste mahtude puhul on täiesti mõeldav väiksemat sorti tootmine, sest mingeid eriseadmeid selleks vaja ei ole. „Laias laastus piisab kuumutist, külmkapist, anumatest, toorainest ja retseptidest. Toodete etikettide tootmine tuleb aga kindlasti sisse osta. Vaatame praegu variante, sest sellise toote puhul kannab disain vähemalt sama oluliselt sõnumit kui sisu,“ selgitas Aadamsoo. Lisades, et toode ei ole mõeldud ainult Eesti turu jaoks ning ennekõike loodetakse seda pakkuda nendesse maadesse, kus rahvapärimus kuusevaigu kasutamisest, sh Põhjamaad, on kasutusel.

“Elul tuleb lasta ennast üllatada…”

Koostööd ülikooliga hindab ettevõtja väga sujuvaks. „Loodus- ja terviseteaduste instituudi inimesed eesotsas Maria Martšenkoga on aidanud mul leida komponentide tarnijaid, teinud ise teaduskirjanduses taustauuringuid ja lõpuks teinud kogu tööst kokkuvõtte, millest isegi minusugune võhik aru saab. Olen väga rahul ja soovitan teistelegi,“ räägib Martin, kelle varasem tegevusvaldkond on olnud nii Eesti Filmi Sihtasutuse juhi, Balti Filmi- ja Meediakooli kaasasutaja, Tartu rattaringluse idee algataja kui idufirmade inkubaatori ja digiteerimise teemad. Tänaseks on Aadamsoo otsapidi Baltimaade suurimas farmaatsiakontsernis. „Minu kogemus ettevõtmiste käivitamisel ütleb, et elul tuleb lasta ennast üllata, nii on alati lõbusam“.

Autor: Kaja Liivak

Teadlaste oskusteave Sinu äri edendamiseks