Mis juhtub teadusmaailmas, kui tõeks peetu lööb vankuma?

Mis juhtub teadusmaailmas, kui tõeks peetu lööb vankuma?
  • 29. november 2017
  • Artikkel,
  • Uudis

Kas olete kuulnud, et naised olla matemaatikas nõrgemad kui mehed? Aga kas ka seda, et vaid paari sõnaga on võimalik see erinevus kaotada?

Kuidas reageerib teadus, kui mõned seni kalliks peetud alustõed vankuma löövad? Seekordne kuulamissoovitus on üks maailma parimaid aime-taskuhäälinguid Radiolab ning nende lugu “Stereothreat”.

Millest tuleb juttu?

Tinglikult jagavad teadlased endid “kõvade” ja “pehmete” teaduste vahel. Esimeste seas on keemikud, füüsikud ja teised eksperimentaalteaduses tegutsejad. Teiste hulgas on grupid nagu ajaloolased, filosoofid ja sotsiaalteadlased. Sageli on tunda veidi naginat nende gruppide vahel, justkui oleks üks pool veidi “rohkem teadus” kui teine ja “pehmete” teaduste esindajad peaksid ennast justkui ennast pidevalt tõestama.

Viimasel ajal on aga piirid hakanud veidi hägustuma ja nii on eksperimentaalsed uurimismeetodid jõudnud ka sellistesse valdkondadesse, nagu majandusteadus ning ühiskonnateadus. Just nimelt viimastest seekordne kuulamissoovitus räägibki.

Ka meie kandis on levinud kuuldused, et naised olla nõrgemad matemaatikas kui mehed ja et inimese motiveeritus on lühiajaliselt piiratud ressurss. Need on reaalsed, pärismaailmast saadud tulemused, mida on mitmeid moodi eksperimentidega kinnitatud. Aga kas ikka on…?

“Stereothreat” teeb suurepärase sissevaate, kuidas teadus ja teadlased reageerivad uuele informatsioonile, vaidlevad erimeelsusi sirgeks ning korrigeerivad ühiseid seisukohti.

Lugu on 37 minutit pikk ning inglise keeles. Kuula siit:

Kui see lugu pani su mõtted liikuma ja sa tahaksid selle kõige kohta rohkem teada, vaata ka loo veebilehte või kirjuta meile adapter@adapter.ee ning küsi oma küsimus!

ADAPTERi meeskond

Teadlaste oskusteave Sinu äri edendamiseks