Karin Kiigemägi: ei tasu alahinnata kunstierialade panust Eesti ühiskonna ja majanduse arengus

Karin Kiigemägi: ei tasu alahinnata kunstierialade panust Eesti ühiskonna ja majanduse arengus
  • 26. september 2022
  • Artikkel,
  • Uudis

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) on ainus Eesti arhitektuuri-, disaini-, kunsti- ja kunstikultuurialast kõrgharidust pakkuv ülikool, mis 2017. ja 2022. aastal jõudis  ainsa Eesti ülikoolina maailma kunsti- ja disainiülikoolide hulgas QS Top Universities kahesaja parima haridusega kunstiülikooli edetabelisse.


Karin Kiigemägi. Foto: Artun.ee

Kunstiakadeemia ettevõtlussuhete koordinaator Karin Kiigemägi (kes oli ka 2018 – 2022 ERKI Moeshow peaprodutsent) täpsustab, et kaasaegse organisatsioonina on EKAl tihedad sidemed ja koostöölepingud enam kui saja välisülikooli ja mitmete rahvusvaheliste võrgustikega, mille kaudu toimub aktiivne koostöö ja praktikavõimalused. Uurisime ettevõtlussuhete koordinaatorilt, millised on need valdkonnad, kus akadeemia saab ettevõtjatele abikäe ulatada ja kuivõrd on ülikool ajas kasvanud.

Rääkides Eesti Kunstiakadeemiast, siis meenub paljudele kindlasti kohe ERKI moeshow, graafiline disain ja maalikunst. Kuivõrd on ülikool ajas kasvanud ?

Maalikunst, graafiline disain ja ERKI Moeshow on ikka endistviisi tuntud ning ajas ainult paremaks muutunud. Näiteks 40 aastat tagasi sündinud ERKI Moeshow on ajas küll palju muutunud, aga see on ühe suurima tudengeid kaasava sündmusena jäänud püsima nii Kunstiakadeemia kui moetundliku ühiskonnaliikme kultuurikalendrisse ajast aega.

Rääkides arengutest ja ajas kasvamisest, siis sajandivanuse kooli puhul on tegemist vägagi kaasaegse akadeemiaga. EKAs saavad kõrghariduse nii kunstnikud, arhitektid, disainerid, insenerid, kunstiteadlased kui restaureerijad. Õppida on võimalik rohkem kui 30 õppekaval, millest paljudel erialadel on Eestis võimalik omandada kõrgharidus vaid EKAs. Seda nii bakalaureuse-, magistri- kui ka doktoriõppe tasemel. Akadeemia on tuntud ka rahvusvahelisel tasandil ja nii oleme assotsiatsioonide nagu ELIA (mille juhtnõukogusse kuulub rektor Mart Kalm), CUMULUS, EAAE ning  NORDPLUS programmi erialavõrgustike liige. Oleme aastaid tegelenud kultuuridiplomaatiaga ning seisnud hea selle eest, et Eesti oleks aktiivselt kaasatud maailmapärandi kaitse, säilitamise ja tutvustamise rahvusvahelisse koostöösse. Täna oleme uhked, et avatud on UNESCO pärandiuuringute õppetool. Seega ei tasu alahinnata kunstierialade panust Eesti ühiskonna ja majanduse arengus. Ükskõik kuhu vaatame, siis kunst toetab ja arendab majandust ning järjest olulisemaks muutub nii hästi planeeritud linnaruum kui innovaatilised lahendused tootedisainis. Kunsti ja loovuse roll on teadmispõhise majanduse juures aina olulisem. EKA vilistlaste kogemus, tarkust ja tehtud tööd ei anna lisandväärtust üksnes toodetele ja teenustele, vaid nii areneb kogu majandus.

Karin Kreeki kollektsioon “KIPE” 2019 aasta ERKI moeshowl. Foto Anneliis Reili

Tihti ei osata arvata, et EKA võiks olla ettevõtluskoostöö või siis ühiskonna arengus oluline partner. Olete pakkunud silmapaistvaid lahendusi näiteks haiglatele ja suurettevõtetele. Millised on veel need valdkonnad, kus EKA erinevate erialade tudengid ja juhendajad koos ettevõtjatega on koostööd teinud?

Välja saab tuua väga palju erinevaid näiteid ja seda tõesti meditsiinist ehituseni. Näiteks selle aasta kevadel alustasid EKA Puitarhitektuuri Kompetentsikeskuse PAKK (EKA puidulabor) ja Elektrilevi koostööd, et arendada välja modulaarne, tehases toodetav ja ringmajanduslikke põhimõtteid järgiv puidust õppehoone. Siin kasutati EKA poolt arendatud ja avalikult kättesaadavat Mustermaja 369 projekteerimissüsteemi. Elektrilevi õppehoone on seega esimene 100 protsenti modulaarne, puidust ja kõrge arhitektuurse ning tehnilise kvaliteediga õppehoone Eestis. Hoone näitab ette, kuidas saab tuleviku koolimajasid ehitada nii, et see rikastaks kohalikku kogukonda ega jääks halduslikuks koormaks kohalikule omavalitsusele.

Saunasõpru rõõmustab kindlasti teadmine, et meie arhitektuuritudengid arendavad koostöös maailma suurima termopuidu ja saunamaterjalide tootja Thermoryga brändile Auroom uut välisaunade tootesarja. Edasise koostöö käigus on eesmärk välja arendada eristuva, põhjamaise, hea arhitektuurse lahenduse ja disainikeelega tootesari.

Teeme palju koostööd ka teiste ülikoolidega. Näiteks koos Tallinna Tehnikakõrgkooli ja Atlas Partners OÜga oli EKA abiks elektrilise kergklassi väikesõiduki loomisel, kus meie  disainerid töötasid välja linnasõitudeks ja linnakeskkonnas liikumiseks sobivad gabariidid,  mis on vajalikud ühest punktist teise liikumisel.

EKA graafilise disaini tudengite käe all valmis Eesti Televisiooni valimissaadete identiteet ning ekraanigraafika.

Eesti Kunstiakadeemia üliõpilaste Carol Kottise ja Kätlin Kallase bakalureusetöö raames valmis võrktehnoloogial põhinev inhalaator lastele. Töö keskendus võrktehnoloogial põhineva inhalaatori kasutajakeskse disaini loomisele, mille sihtgrupp on 3-7 aastased lapsed.

Ribe restoran sai 3D saviprinteris loodud uued portselannõud. See oli Baltikumi esimene avalikku kasutusse ehk restoranile loodud nõudesari.

Neid näiteid on väga palju ja rohkem näiteid leiab kindlasti akadeemia kodulehelt.

Millised võiks olla veel need valdkonnad, mille puhul ettevõtja Eesti Kunstiakadeemia poole saab pöörduda?

Igal juhul on mõistlik pöörduda Eesti Kunstiakadeemia poole teemadega, mis puudutavad olemasolevaid ja kaugemale ulatuvaid vaateid keskkonna, toodete ja teenuste disainimisel. Samuti digitootedisaini valdkonna teemadega. Meie ettevõtluskoostöö toimib kui innovatsioonilabor. Organisatsiooni igapäevatööd kahjustamata toimub partneri teemadest lähtuvalt nii kestlikkusest, kui uutest tehnoloogiatest tulenevate võimaluste mõtestamine, kasutajakogemuse ja identiteedi analüüs, ideelahenduste läbitöötamine jpm. Selge on ka see, et mida põhjalikuma infoga meie juurde tullakse, seda kompaktsem on võimalik lahendus. Loometegevuse ja iga arendusega käib kaasas intellektuaalomandi ja autoriõiguse teema. Teeme siin head ja usaldusväärset koostööd Eesti parimate IO valdkonna juristide ja patendivolinikega. Kunstiakadeemia koostööprojektide raames toimub ka IO valdkonna eelnev arutelu ja nõustamine. Seega on ettevõtjate ideed ja meie arendused kaitstud.

Kunstiakadeemia koostööprojektides saavad kokku EKA erinevate valdkondade kursused ning ettevõtete ärilised väljakutsed. Olen kindel, et pakume tugevat sünergiat ning viljakat koostööd, mille tulemuseks on kõiki osapooli edasiviivad jätkusuutlikud teadus- ja arendusprojektid.


Uuri lähemalt koostöövõimaluste kohta EKAga.

 

 


Autor: Kaja Liivak

Teadlaste oskusteave Sinu äri edendamiseks