Edulugu: Fookuskauguse mõõtmise seadmed filmitööstusele

Edulugu: Fookuskauguse mõõtmise seadmed filmitööstusele
  • 10. märts 2017
  • Artikkel,
  • Koostööprojektid

Projekti eesmärk oli koostöös tellijaga Sensition OÜ välja töötada seade, mis aitab filmi operaatori kaamerapilti fokusseerida. Seade annab täpse kaugusmõõdu LED ekraanil kaudu ja teavitab LCD ekraanil, millest kaugus mõõdetakse.

Sensition OÜ probleemiks oli asjaolu, et filmitööstuses mõõdetakse fookuskaugust manuaalselt ja korrektsioone tehakse silma järgi. Fookuskaugusi määratakse läbi erinevate kaugusmärkide või muude abivahendite (näiteks lasermõõdulindi) abil. Sellised töömeetodid on aeganõudvad ning ettevalmistusprotsess, mille raames märgitakse teibiga maha kaugusmärgid. Või mõõdetakse kaugused üle käsitsi ja jäetakse meelde, on ebamugavad kogu filmimeeskonnale.

Seadme eesmärk on tuvastada inimene või punkt vaateväljas ja uus seade võimaldab töötada täpsemalt. Samuti säästa mõõtmisele kuluvat aega ning seeläbi optimeerida kulusid.

Juhtkonsool töötleb sensorist saadud andmeid ja kuvab kasutajale kaugusmõõdu ning informatsiooni, millest seda mõõdetakse. Sensor tuvastab inimesi ja nende kaugusi kaamerast. Ja kinnitatakse kaamera objektiivi tasapinnale ning juhtkonsool kaamera kõrvale operaatorile mugavasse positsiooni.

Sensition OÜ tegevujuhi Margus Tuvikese sõnul on koostööprojektil olnud juba varajasest prototüüpimisest alates tähtis roll tootearenduses. Ja koostöö jätkub magistrantide loodud disainibüroos MIKL.

Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonnast juhendas projekti Lauri Hirvesaar  ja autoriteks on Mihkel-Emil Mikk, Mihkel Mäll (MIKL industrial design studio).

Lisainfo: Eesti Kunstiakadeemia, tao@artun.ee

Teadlaste oskusteave Sinu äri edendamiseks