Eesti kaitsetööstuse, EKA ja TLÜ koostöö: jääkidest tehtud uued tooted

Eesti kaitsetööstuse, EKA ja TLÜ koostöö: jääkidest tehtud uued tooted
  • 04. juuni 2018
  • Artikkel,
  • Koostööprojektid
- Foto: Eliize Hiiop -

EKA Jätkusuutliku Disaini Labori, Tallinna Ülikooli  ja Eesti Kaitsetööstuse Liidu (EKTL) koostööl toimus aastane projekt, millega kaardistati Eesti kaitsetööstuse tootmisjäätmete hulka ja nende käsitlemise viise ning katsetati jätkusuutlike disainimeetoditega.

Rõhuasetusega väärtustaval taaskasutusel otsiti lahendusi, et jõuda tootmisjääkidest ringmajanduseni ning juurutada kvaliteedijuhtimist. Projektis osales veel 12 partnerit: sh Päästeamet, Politsei- ja Piirivalveamet, Sangar AS, YKK Finland jt.

Juhendajad: Reet Aus (EKA), Liisa Puusepp (TLÜ), Mihkel Kangur (TLÜ), Helen Sooväli Sepping (TLÜ), Margus Vetsa (TLÜ)

Tudengid: EKA Jätkusuutliku Disaini Labori ja TLÜ Keskkonnakorralduse tudengid

Algatuse raames uuriti kui suurtes kogustes ja millist jäädet kaitsetööstuse projektipartneritel tootmisprotsessi ja varustuse hilisema ladustamise/mahakandmise käigus tekib ja mõnede asutuste puhul olid numbrid märkimisväärsed. Näiteks tekib Eesti Kaitseväel aastas 30-40 tonni jäätmeid.

Projekti raames pakuti välja üle kümne võimaluse jäätmete taaskasutuseks keskendudes seekord eelkõige tekstiilitööstusele. 2018.aasta kevadsemestril moodustati EKA ja TLÜ tudengite segagrupid ja üheskoos tegeleti tootmisjääkidega majandamise kaardistamisega ning toodete edasiarendustega.

Prototüüp

EKA Jätkusuutliku Disaini Labori tudeng Eliize Hiiop seletas projekti käigus tehtud prototüüpi: “Pea kõik meist on kokku puutunud ebamugavustundega, mida põhjustab turvavöö. Väikese lapse jaoks on olukord veelgi häirivam. Tihti tikub autosõidul lapsele uni peale, kuid turvavöö põhjustab ebamugavust ning puudub koht, kuhu toetada pead.

Sellele murele on nüüd lahendus – Turvakaisu! Turvakaisu on sündinud tekstiilitööstuste tootmisjääkidest, muutes läbi keskkonna säästmise autosõidud mugavamaks. Ta kaitseb turvavöö terava ääre soonimise eest ning toetab lapse pead, et uni oleks magus. Turvakaisu nime taga peituvad erinevad tegelased, kes aitavad lapse jaoks tüütu autosõidu muuta vastavalt vajadusele kas kosutavaks uinakuks või lõbusaks rännakuks.”

Samuti arendati edasi keskkonnasäästlikke rattakotte nii täiskasvanutele kui lastele, millede lõpphind tuleks poole soodsam võrreldes hetkel turul pakutavate toodetega.

Allikas:  Eesti Kunstiakadeemia

Teadlaste oskusteave Sinu äri edendamiseks