Cleveron AS ja Kunstiakadeemia panevad koos pakid lendama

Cleveron AS ja Kunstiakadeemia panevad koos pakid lendama
  • 19. märts 2018
  • Artikkel,
  • Koostööprojektid,
  • Uudis

Droonidega pakivedu läbi õhu tõotab täiesti uut moodi logistikat – personaalset lähenemist, ajalist ning ruumilist paindlikkust ja palju sellist, mille peale me ilmselt praegusel hetkel ei oska isegi mõelda.

Cleveron AS on selles valdkonnas vaieldamatu liider Eestis ja, loodetavasti, varsti ka maailmas. Koos Kunstiakadeemiaga astuti selles suunas jälle oluline samm.

Droonivedu juba lähitulevikus

Ühe edukaima Eesti kapitalil põhineva tehnoloogiaettevõttena plaanib Cleveron sel aastal välja tulla uudse drooniveo lahendusega. Koostöös Eesti Kunstiakadeemia tootedisainiosakonna 3. kursuse üliõpilastega alustati disainilahenduste väljatöötamist Cleveroni pakiautomaatidega ühilduvate droonimoodulitele, mis võimaldaks pakkuda ilma inimese sekkumiseta pakivedu.

Pildil EKA tootedisainiosakonna üliõpilane Julien Hac. Foto: Liina Lelov

Kuidas pakk droonilt inimese kätte saab?

Lähteülesandeks Eesti Kunstiakadeemia tootedisainiosakonna üliõpilastele oli töötada drooni ja inimese vahelise kokkupuutega ehk pakkide üleandmisega; see tähendab, leida disainlahendused pakiveomoodulile, mis kinnitub droonile, hoiab paki lennu ajal turvaliselt kinni, ja annab selle lõpuks pakisaajale üle.

Tööstusdisainer Mihkel Güssoni juhendamisel toimunud erialaprojektis osalenud tootedisainieriala üliõpilased viisid esmalt läbi taustauuringud ja analüüsisid mehitamata õhusõidukite analooge. Eesmärgiga lahendada saadetise peale- ja mahalaadimine vastavalt Cleveroni vajadustele, misjärel püstitasid üliõpilased seejärel endale individuaalsed lähteülesanded droonile kinnituva pakiveomooduli väljatöötamiseks.

Kolm suurepärast lahendust

Teisipäeval, 6. märtsil Eesti Kunstiakadeemias toimunud töömakettide esitlusel valisid Cleveroni esindajad koosseisus disainer Lauri Hirvesaar, insener Hans Parik ning Cleveroni asutaja ja omanik Arno Kütt välja parimad droonile kinnituva pakiveomooduli disainlahendused.

Enim Cleveroni poolt ette antud tehnilistele tingimustele vastava lahenduse püsivalt drooni küljes olevale pakikonteinerile töötas välja Julien Hac, kes seadis esiplaanile inimese ja drooni vahelise kokkupuute ohutuse. Mugava peale- ja mahalaadimismehhanismi, mis arvestab drooni aerodünaamikat ja hoiab lennu ajal saadetise kindlalt paigas, pakkus välja ka Liisbet Ross. Parima ühekordselt kasutatava, ent keskkonnasäästliku pakiveomooduli lõi Siim Jesper Varblane. Äramärkimist leidis ka Liina Kurvitsa välja pakutud ilmastikukindel korduvkasutatav pakend dronepack 2.0.

Värsked ideed

Cleveroni tootedisainer Lauri Hirvesaare sõnul said üliõpilased neile pandud ülesandega hakkama. “Lootus, et mõnest tööst ühel hetkel päris toode saab, on suur,” ütles Hirvesaar. “Eeskätt tuligi Cleveron värskeid ideid otsima ja nüüd võib juba kinnitada, et neid koostööprojekt ka pakkus. Droonidega pakivedu on alles arenev valdkond, kus ei ole välja kujunenud õigeid ja valesid lahendusi,” möönis Hirvesaar, “kõik tuleb ise läbi proovida.”

Pikaajaline koostöö

Projekti „Droonile kinnitatava pakiveomooduli väljaarendamine” näol on tegemist järjekorras teise Eesti Kunstiakadeemia tootedisainiosakonna ja Cleveron AS vahelise arenduskoostööprojektiga. Esimene neist toimus 2010. aastal kui koostöös tootedisainiosakonnaga töötati välja disainlahendust e-kaubandus- ja jaemüügiettevõtete vajadustel põhinevatele pakiautomaatidele. Tänaseks peamiselt Põhja-Ameerika suurimale jaemüügikaubandusketile Walmart iseteenindavaid pakiautomaate tarniva Cleveroni disaini- ja tehnilise lahenduse väljatöötamisse olid 2010. aastal Eesti Kunstiakadeemia tootedisainiosakonna tolleaegsete üliõpilastena kaasatud nii Mihkel Güsson kui ka Lauri Hirvesaar.

Tahad ka?

Kui ka Sinu ettevõte vajaks selliste nutikate tudengite ideid, siis võta meiega kohe ühendust aadressil adapter@adapter.ee või täida meie kontaktvorm < siin > ja saada oma päring teele!

Konkreetse projekti kohta rohkem infot saab küsida Eesti Kunstiakadeemiast:

Ingela Heinaste

ettevõtlussuhete koordinaator

Telefon: 626 7108
ingela.heinaste@artun.ee
Eesti Kunstiakadeemia

Teadlaste oskusteave Sinu äri edendamiseks